İnsan Yiyen Kaplan Yapılan Büyük Avda Öldürüldü.

0
10

Hindistan’da İnsan Yiyen Kaplan Yapılan Büyük Avda Öldürüldü.

 

Yetkililer, 13 kişiyi öldürdüğü söylenen Hindistan’daki bir kaplanın büyük bir avın ardından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Altı yaşındaki dişi kaplan, iki yıl boyunca batılı Maharashtra eyaletinin ormanlarında yaşıyordu.

Geçen ay yaban hayatı yetkilileri, hayvanı cezbetmek için bir çeşit parfüm dağıttılar.

Aktivistler kaplanı kurtarmak için kampanya yapmışlardı, ancak Hindistan Yüksek Mahkemesi, orman bekçilerinini zor durumda bırakması halinde bunun engellenmeyeceğini söyledi.

Bir Orman Dairesi açıklamasında, türü T-1 olarak bilinen kaplanın, köylüler tarafından tespit edildiği bir yolda, sakinleştirici bir tüfekle silahlanan bir ekip ve diğer bir araçta ateşli silahlı ekip bulundurduklarını belirtti.

Bir devriye ekibi, Dişi Kaplan’ın varlığının raporlarını aldıktan sonra, Cuma akşamı Borati köyü yakınlarında bir bölgeye gitti.

Hayvana bir sakinleştirici dart ateşlendi. Bir kez vurulduğunda, kaplan devriye aracına saldırdı ve yetkililerin ifadesine göre, sekiz ila 10 metre (26-33 ft) arasındaki mesafeden tek bir vuruşla öldürüldüğünü söyledi.

Ağustos ayında, dişi kaplan ve iki dokuz aylık yavrusu ile Yavatmal ilçesindeki Pandharkawada kasabası çevresinde üç kişiyi öldürdü ve hayatları için korkan 5000’den fazla kişiy kasabayı terk etti.

Yetkililer çiftçilere tarlalardan ve ormanlardan erken dönmeleri, sadece gruplar halinde dışarı çıkmaları ve köylerde ortak bir uygulama olan açık alanlarda kalmalarını söylendi.

Hindistan, 2.200’den fazla büyük kediyle dünyanın kaplanlarının% 60’ına ev sahipliği yapıyor. Maharashtra’da 200’den fazla kedi türü var, ancak bunların sadece üçte biri, devletin korunaklı alanları içerisinde kalıyor.